„Majówka ze Świętym Florianem w Pawłowie”

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowie zakończyła realizację projektu „Majówka ze Świętym Florianem w Pawłowie”. Celem projektu było wzmocnienie kapitału społecznego i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, historycznego, przyrodniczego, poprzez organizację imprezy w miejscowości Pawłów, upamiętniającej święto Floriana jako patrona Straży Pożarnej.

 

W dniu 5 maja na terenie działki należącej do OSP Pawłów w Pawłowie, zorganizowana została impreza pod nazwą „ Majówka ze Świętym Florianem w Pawłowie”.

Realizowany projekt zakładał integrację mieszkańców i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, ale również miał na celu przywrócenie dawnego kultywowania tradycji obchodów, święta Floriana jako patrona strażaków. Dorośli mieszkańcy uczestniczący w projekcie, pamiętają o tradycjach strażackich, jednak wśród dzieci ona zanika. Kultywowanie dawnych tradycji uchroni od ich zapomnienia poprzez zaszczepianie w śród młodzieży i dzieci pamięci o tym święcie. Zorganizowanie tej imprezy miało pozytywny wpływ na pokazanie atrakcyjności turystycznej obszaru LGD, zaprezentowanie Pawłowa położonego pomiędzy zabytkowym Szydłowcem, a Chlewiskami.

OSP w Pawłowie cały czas poszerza grono swoich działaczy, wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych poprzez aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, oraz udział we wszystkich ważnych okolicznościach dla mieszkańców. Zorganizowana impreza była zarówno okazją uczczenia pamięci i święta wszystkich strażaków, ale także pozwoliła w miły sposób spędzić wolny czas wszystkim mieszkańcom Sołectwa Pawłów i Gminy Chlewiska. O godzinie 12.00 odbyła się Msza Święta w intencji Strażaków i ich rodzin z terenu Gminy Chlewiska, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pawłowie. Następnie od godz. 13.00 rozpoczęły zaplanowane działania skierowane do wszystkich mieszkańców i gości. Po mszy świętej odbyło się uroczyste poświecenie samochodu operacyjnego dla jednostki OSP Pawłów ,oraz poświecenie figurki Świętego Floriana patrona strażaków. Dla najmłodszych uczestników ustawione zostały 3 dmuchańce. Dzieci zabawiali animatorzy z grupy animacyjnej Klaun Franio oraz Maskotki. Dzieci mogły pomalować twarz, oraz uczestniczyły w pokazie baniek mydlanych. W trakcie imprezy wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu Gminy Chlewiska, oraz zespoły młodzieżowe z terenu Powiatu Szydłowieckiego. Gościnnie wystąpił zespół disco polo – BOMA. Na zakończenie dla wszystkich gości zagrał zespół KOLIBERR – gwiazda wieczoru. W trakcie imprezy uczestnicy, mogli skorzystać z poczęstunku zorganizowanego w formie szwedzkiego stołu. Dla wszystkich była grochówka, racuchy, trepy, pierogi, swojskie wędliny, owoce, warzywa i słodkie poczęstunki. Imprezę zabezpieczała profesjonalna firma ochraniarska, oraz zespół ratownictwa medycznego.

W trakcie imprezy, informowaliśmy na facebook-u co aktualnie się dzieje, zachęcając mieszkańców do aktywnego uczestnictwa.

Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowie, w spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu”, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu mł. bryg. Paweł Sokół, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szydłowcu dh Aleksy Sasin, strażacy z terenu Gminy Chlewiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


*