Charakterystyka jednostki OSP Pawłów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowie jest stowarzyszeniem działającym na płaszczyźnie zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa gminy i powiatu szydłowieckiego. Wykonuje także zadania spoczywające na samorządzie w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Powstała w 1954 roku i ma swoją siedzibę bezpośrednio przy ruchliwej drodze wojewódzkiej 727 oraz Publicznej Szkole Podstawowej. Wypełnia skutecznie i ofiarnie zadania ratownicze, systematycznie rozwijając swoje możliwości bojowe. Decyzją Nr 34/65/KSRG Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, z dnia 27 czerwca 1997 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, w związku z czym zwiększył się zakres zadań, o zadania dotyczące ratownictwa technicznego, chemiczno- ekologicznego, drogowego, medycznego i powodziowego. Częste wyjazdy do działań ratowniczo gaśniczych, udział w ćwiczeniach oraz zaangażowanie w działaniach na rzecz społeczeństwa wystawiają jednostce wysoką ocenę.
Na wyposażeniu posiada dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze marki Star.
1. Samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 Star 200 z napędem szosowym 6 –cio osobowy z autopompą o realnej wydajności około 1500 l/min., radiotelefonem oraz zbiornikiem wody o pojemności 2500 litrów . Rok produkcji pojazdu 1987.
2. Samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,3/16, Star 266, 6-cio osobowy, z autopompą, radiotelefonem oraz zbiornikiem wody o pojemności 2300 litrów, rok produkcji pojazdu 1981 karosowany w firmie BONEX w 2007 roku. Napęd pojazdu na wszystkie osie.
Oba pojazdy wyposażone są w podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy tj : węże gaśnicze, tłoczne, ssawne, prądownice wodno-pianowe, drabinę nasadkową 3 przęsłową, aluminiową drabinę dwuprzęsłową wysuwaną D-10W. Ponadto jednostka posiada na wyposażeniu 2 motopompy pływające typu M 4/2 Niagara, dwie motopompy szlamowe, dwa agregaty prądotwórcze, dwie piły spalinowe do drzewa, piłę do stali i betonu, 5 aparatów powietrznych nadciśnieniowych AUER wraz z sygnalizatorami bezruchu, sprzęt hydrauliczny WEBER do ratownictwa drogowego, dwie torby medyczne PSP-R1 z deskami ortopedycznymi i zestawami szyn kramera oraz podstawowy sprzęt wyposażenia i ochrony indywidualnej ratownika zgodny z minimalnymi wymogami Komendy Głównej dla jednostek KSRG.
OSP Pawłów posiada wyszkolonych strażaków po kursach :
podstawowym – 34, dowódców – 12, naczelników – 5, operatorów sprzętu – 3, szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy – 11,szkolenie ratownictwa technicznego – 13, sternik motorowodny – 2, szkolenie LPR – 5, w swych szeregach skupia byłych  i obecnych pracowników Państwowej Straży Pożarnej.
W październiku 2014 roku stosowną uchwałą Zarząd OSP Pawłów powołał Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która skupia w swoich szeregach 14 druhen i druhów.